Alergie na roztoče :

 

Protože neumíme léčit příčinu alergické reakce,nadále zůstává na prvním místě minimalizovat kontakt

škodlivého alergenu – čili roztoče s pacientem.

 

Pokusím se Vám zjednodušit orientaci  v současných možnostech protialergických opatření.

 

Něco z biologie na úvod:

Roztoči,kterých je prý 50 000 druhů (z alergologického hlediska jsou hlavní 2) patří mezi pavoukovce  a někteří parazitují i na člověku,živí se naší olupující se kůží . Velikostí. dosahují od 0,3 mm do 2 mm.,ideální prostředí je pro ně teplota 22-25 st C arelativní vlhkost 70-80%. Proto je pro roztoče ideálním místem k životu lidská postel s péřovými dekami a polštáři.

Doporučený postup:

1. V ložnici udržujte optimální relativní vlhkost vzduchu, tj. přibližně 50%.Přístroje na měření vlhkosti vzduchu jsou běžně dostupné)

 

 2. Lůžkoviny a povlaky

Lůžkoviny – poštáře a deky  : s dutými vlákny ev s úpravou Actigard (např lůžkoviny Facie 95,                                                                           Actigard

Protiroztočové povlaky : protože alergenně nebezpečné jsou hlavně exkrementy roztočů velikosti 6-30 um,jsou tyto povlaky specielně tkané tak,aby se z lůžkovin k alergikům nedostali (např  Protiroztočové bariérové povlaky Pristine, Protiroztočové bariérové povlaky CottonFresh 100% bavlna,Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna ,Protiroztočové povlaky Pulmanova).Existují i protiroztočové cestovní sady.

3. Minimalizovat množství textilií v místnosti (koberce,závěsy,plyšové hračky apod) je vhodné.

                             

 

4. Úklid  bojovníka proti pavoukovcům:

Roztoče hubí teplota nad 60 st ,ale i mráz,ale i.vlhkost pod 50%.

Čili deky a matrace slunit,nechat vymrznout,vyprat.(pokud se nedají prát lůžkoviny,či další textilie¨na teplotu alespoň 60 st možno použít prací prostředky na hubení roztočů – např. Fabri Cleanse nebo Acaril)

Vysávání – doporučují se vysavače s absorbcí prachu do vody nebo se zdvojenými stěnami sáčků a HEPA filtrem,které pohlcují větší prachové částice 10um.

Stírání prachu – určitě navhlčeným hadrem,k dispozici jsou i speciální utěrky  a pokud možno ať uklízí nealergik. Pokud musí uklízet alergik doporučují se Filtrační obličejové masky (např. Moldex Typ 2405  Typ 3505)

 

 

Ničení roztočů na textiliích je možné i akaricidy– látkami s přírodními antialergeny eukalyptem a ylang ylang.(např. Preparáty Air Cleanse- sprej proti vzdušným alergenům,Home Cleanse™ - Acarosan sprej )

 

5.Další pomůcky a odkazy

Dále jsou na trhu i další pomůcky pro úpravu domácího prostředí pro alergiky :

Pračky vzduchu,zvlhčovače inhalátory apod.

Dobré informace a možnosti nákupu jsou na www.proalergiky.cz  a www.stopalergii.cz.

 

 

6. Závěrem

Samozřejmě Vaše opatřená budou vycházet ze zdravotního stavu alergika.Proto začněte jednoduchými opatřeními.Léky dávejte dle doporučení.Setkávám se s případy,kdy léky a protiroztočová opatření vedou až k vysazení léků –čili pak už zbývá jen uklízet.

 

.